چرا باید از BIM(مدلسازی اطلاعات ساختمان)استفاده کنیم؟

bim_for_buildings_structural_1600x900-473897831

BIM چیست توسعه BIM در ایران کتابخانه BIM مقالات

چرا باید از BIM(مدلسازی اطلاعات ساختمان)استفاده کنیم؟

ارسال شده توسط بیم اسکول

چرا باید از BIM(مدلسازی اطلاعات ساختمان)استفاده کنیم؟Reviewed by بیم اسکول on May 30Rating:

چرا از BIMاستفاده کنیم؟

همه ی زیبایی ایده کلی BIM که امروزه بیشتر از ۵٠٠ هزار معمار از آن استفاده میکنند حقیقتا در این است که تبادل اطلاعات یک نمونه در محیطی که همه کاربران روی همان نمونه کار میکنند به معنی کنترل بهترو درک بهتر از مفهوم واقعی طراحی و قابل ساختن بودن طرح است. تصاویر سه بعدی بعنوان مجری ارتباطی کار می کنند و یک مکمل ترسیم هستند و جزىیات مدارک واقعی در طراحی و روند ساختن بنا است. در روند شبیه سازی BIM، مرحله اولیه مدل کردن ، براساس نیازهای عملکردی و کانسپت (ایده ) طراحی است. این قسمت امروزه توسط سیستم CAD/BIM پوشش داده میشود. امروزه با آبجکت های ( اشیا ) کلی خوب، نمادهای CAD ، مقیاس ١:١٠٠ برای تایید اسناد و تصویب نقشه های ساختمان کافی است. گرچه بعداز این مرحله ،وقتی اطلاعات نمونه (مدل) پایه و اساس برای مناقصه ها و پیشنهادها هستند ویاریزه کاری های خاص باید دیده یا پیشنهاد شوند، مدل نیازمند اطلاعات واقعی تولیدی است. کمبود تولید کننده ی اطلاعات مربوط به محصول برای BIM،کار را برای معماران سخت تر میکند که به طور حقیقی بتوانند تولیدات خود را در طرح خود و روند انتخابی بگنجانند. آبجکت های(اشیا) با کیفیت بالای پیشرفته BIM از تولیید کنند گان به معمار امکان دید بصری، تغییر و دگرگونی ، مصالح،اطلاعات محصول و اطلاعات سر انگشتانش و به راحتی قابل دست یافتی بودن را میدهد.(معمار میتواند به راحتی اطلاعاتی راکه در ذهن دارد به نرم افزار انتقال دهد). شما فکر میکنید کدام محصول انتخاب میشود؟ محصولی که روند طراحی رایکپارچه میکند یا محصولی با PDF؟

BIM

دو بعدی و سه بعدی و کمیت ( چندی )

ابزار طراحی BIM اجازه خارج کردن دیده های مختلف از ساختمان مدل سازی شده را برای کشیدن محصولات میدهد. همه پلان ها، برش ها( مقطع ) و نماها از اطلاعات مرکزی مدل به طور اتوماتیک خارج می شوند. این به دین معنی است که آبجکت های BIM که در مدل جایگذاری شده اند، اطلاعات را برای استخراج دیدهای مختلف نگه خواهند داشت.

در واقعیت این به این معناست که اگر یک معمار پنجره ی سقفی را از یک تولید کننده ی بخصوص استفاده کند، هر ترسیمی و دیدی که از سیستم BIM خارج شود،آبجکت های حقیقی BIM در این روند استفاده خواهند شد. به این معنی که محصولات جاگزاری شده می توانند کیفیت و عملکرد محصول خاص را نشان دهد و راهی را که معمار بتواند ارتباط برقرار کند را افزایش می دهد و مشخص میکند که چرا باید از یک محصول بخصوص استفاده شود تا کیفیت مورد نیاز و جنبه های کاربردی از طراحی بدست آید. محصولات با USPخوب ( usp: رای املایی منحصر به فرد) اکثرا وقتی که در یک طراحی واقعی و در یک روند بخصوص استفاده میشود قادر خواهند بود این موضوع را ثابت کنند. معماران شبیه سازی میکنند و ارائه بصری میدهند به همین دلیل میخواهند که یک محصول بخصوص را انتخاب کنند. هر دید سه بعدی که در شبیه ساز BIM ایجاد میشود ارائه دهنده ی یک محصول واقعی خواهد بود. دیگر فقط یک انتخاب از ارزانترین ها نخواهد بود.

 BIM_04

BIM همه چیز را عوض خواهد کرد.

تصور و تجسم همچنین بیشتر ابزار شبیه سازی BIM در درون خود دارای موتور رندرگیری با کیفیت بالا هستند. به این معنا که امروز با کامپیوترهای شخصی قدرتمند،که به راحتی میتوانند تصاویر سه بعدی و انیمیشن را تولید کنند دیگر نیازی به مراجعه به متخصصین سه بعدی نیست. همچنین نرم افزارهای پیشرفته و آسانی برای رندرگیری وجود دارند که شبیه ساز BIM به عنوان پایه استفاده میشود. مانند Abrent Artlantis ویا برنامه های ما برای تولید کنندگان، )رندر (BIM خلق تصاویر سه بعدی واقعی برای معماران از یک طراحی پیشنهادی ( که امروزه کارفرما خواستارند ) کار را خیلی راحتتر خواهد کرد و واقعی تر خواهد بود اگر معمار بتواند با آبجکت های (اشیا) واقعی BIM و مصالح و بافت واقعی کارکند. آبجکت های BIM درک میکنند که چه مصالح و بافتی میتوانند داشته باشند، و به معمار برای خلق یک طراحی خوب و طرح واقعی کمک خواهد کرد. در آبجکت های BIM ما هردو مدل سه بعدی که پایه و اساس است برای آبجکت های BIM خلق خواهیم کرد،همان طور که مصالح و بافت ها برای طرح واقعی مناسب هستند. کیفیت این تصاویر چنان بالا رفته که خیلی سخت خواهد بود که از عکسی که توسط عکاس گرفته شده تمیز داده شوند. ما برای تولید کنندگان برنامه رندرگیری خیلی سریع و آسانی را فراهم اوردیم برای استفاده از آبجکت های BIM ومحیط ها برای تولید تصاویر محصولات وبرای کاتولوگ ها و توضیحات محصولات شبیه سازی همچنین مدل BIM ( که شامل آبجکت های BIM, آبجکت شامل وسایل و اشیائی است که برای درک بهتر فضا در نرم افزار ) استفاده میشوند، برای محاسبه و شبیه سازی محصولات متنوع که معمار یا مهندس را برای گرفتن تصمیم بهتر کمک میکند و یا کمک برای ایجاد محاسبات اجباری برای کارفرما. شبیه سازی می تواند آنالیز نور و سایه باشد ویا شبیه سازی که محاسبات انرژی را ایجاد میکند و اعمال میکند. بسیاری از نرم افزارهای BIM مانند Archicad و Revit موتور محاسبات انرژی را یکپارچه کردند که تعادل انرژی را بوجود بیاورند و به معمار یا کارشناس انرژی ،مقدار انرژی را که ساختمان وقتی بنا شود استفاده خواهد کرد را خواهد داد. Ecodesigner , Ecotect,Archiwizard همه مثال هایی برای این روش های محاسباتی هستند. همچنین این نرم افزار ها تراز co2 را که ساختمان تولید خواهد کرد را محاسبه میکنند.

آبجکت های BIM میتوانند اطلاعات مهم را باخود حمل کننند که این موضوع روند طراحی را سریعتر و دقیق تر می کند. پنجره ها ارزشuv خود را بروی سطح شیشه دارند، عایق ها قابلیت گرما را حمل میکنند . محصولات در ذخیره کردن انرژی کمک میکنند مانند پانل های خورشیدی. تلمبه های گرمایی در محاسبات تلفیق داده می شوند و طراح سریعتر میتواند تاثیر مصرف انرژی را براساس اطلاعات محصول در آبجکت های BIM که ارائه داده می شود در محصول واقعی ببیند.

ارتباطات

ارتباطات ماهیت طراحی و روند ساختمان است, استفاده از BIM درک از همه قسمت های درگیر شده را بالا می برد.اگر در راه درستی بکار گرفته شود،کیفیت مدارک و مستندات را بالا می برد، تصاویر دقیق سه بعدی بیشتری رابوجود می آورد و همینطور دیدهای پرسپکتیو. با استفاده از BIM و آبجکت های با کیفت آن دیگر هیچ نیازی به نیروهای خارجی برای خلق تصاویر سه بعدی نیست. همه در شبیه ساز BIMتلفیق شده و با ماهیت و سرعت هر تعداد تصاویر سه بعدی از این نرم افزار می تواند تولید شود. ارتباطات در تصویر آگاهی را بالا می برد و درک از مقصود طراحی را و کمک میکند که همه قسمت ها مشکلات احداث را درک کنند. همچنین استفاده از تصاویر سه بعدی برای منتقل کردن اطلاعات میتواند در تصمیم گیری طراح را حمایت کند و گزینه های موجود در قابلیت و مخارج را مقایسه کنند.

برچسب , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نوشته شده توسط بیم اسکول

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیم روشی برای انجام کارها به صورت گروهی و باهم است اطلاعات بیشتر